Tüysüz Kedi Cinsi ve Özellikleri

Tüysüz Kedi Cinsi ve Özellikleri

Tüysüz kediler, özellikle alerjik sorunları olan bireylerin sıklıkla besledikleri ırklar arasında yer alır. Yapay olarak üretilmeye başlayan tüysüz kediler denildiğinde akla ilk olarak Sfenks kediler gelse de farklı çeşitleri de bulunur.

Sfenks

En popüler kedi ırkları arasında yer alan Sfenks kediler tüysüz olsa da tek renk değildir. Farklı renklerde derileri bulunan bu cins kedilerin derileri siyah, kahverengi, beyaz gibi farklı renklerde ve desenlerde olabilir. Ayrıca güneşe karşı da çok hassas olduklarından yaz aylarında güneş ışığına çıkarılmamalarında fayda vardır.

Donskoy

Anavatanı Rusya olan Donskoy ırk kediler, 1900’lü yılların sonunda yetiştirilmeye başlanmıştır. 4-5 kilo ağırlığında olan bu kedilerin bakımı oldukça kolay olduğundan pek çok kişinin ilk evcil hayvanı olmuştur. Ancak bu kediler son derece sosyaldir ve evde tek başlarına kalmaları zordur.

Bambino

Bambino, anavatanı İtalya olan tüysüz kedilerden birisidir. Henüz 2000’li yıllarda yetiştirilmeye başlayan kedi tüysüz cüce olarak da bilinir. Oldukça küçük boyları olan cins Sphynx ve Muchkin cins kedilerin çiftleşmesi ile ortaya çıkmıştır.

Peterbald

İlk olarak Rusya’da yetiştirilmeye başlayan kedi ırklarından birisi olan Peterbald kediler, 1993 yılında ilk kez ortaya çıkmıştır. Melez kedilerden birisi olup özel olarak üretilmiş ve günümüzde de oldukça popülerdir. Yarasa gibi görünen kulakları, cinsin en önemli özellikleri arasında yer alır. Doğduğunda tüylü olan bu kediler, 6 ay içerisinde tüylerini dökmektedir.

Posted by
Evcil Hayvan Uzmanı

Call Now ButtonHemen Ara

şirket yenilenmesinden dolayı

süresiz hizmetlerimize ara verdik...
sağlıcakla kalınız.