Scottish Fold- Kıvrık Kulaklı Kedi

Scottish Fold- Kıvrık Kulaklı Kedi

Scottish Fold 1960’lı yıllarda ilk kez İskoçya’da ortaya çıkan bir kedi cinsidir. Seçici bir çiftleştirilme oluşmamış ve genetik mutasyon sonucunda oluşmuştur. Scottish Fold cinsinin en belirgin özelliği kulaklarının katlanmış duruşudur. Büyük yuvarlak gözleri ile sevimli bir görünüşe sahip olan ırkın bacakları orta uzunluktadır.

Scottish Fold Kedilerin Mizacı

Scottish Fold kediler en oyuncu cinsler arasında yer alır. Küçük çocuklar ve bebeklerle son derece iyi anlaşır. Pek çok ailede çocukların en iyi arkadaşıdır. Üstelik diğer evcil hayvanlarla da uyumludur. Diğer ev kedileri ile oyun oynamayı sevdikleri gibi köpeklerle de herhangi bir sorun yaşamazlar.

Sahiplerinin peşini bırakmayı sevmeyen Scottish Fold kediler genellikle çok ses çıkarır. Bu nedenle sesin sorun olacağı apartmanlar için uygun olmayabilir. Ancak gün boyu evde değilseniz ve kedinizi yalnız bırakmak durumundaysanız Scottish Fold sizin için ideal bir seçim olmayabilir. Çünkü çevrelerinde insan olmasını severler ve uzun süre yalnız başına kalmak bu cinsin depresyona girmesine neden olabilir.

Scottish Fold Bakımı

Scottish Fold ırkı uzun tüylü bir kedi olduğundan bakımı özen ister. Sık sık tüylerinin taranması önemlidir. Aksi takdirde cilt sorunlarının ortaya çıkması olasıdır.

Bu kediler kronik hastalıklara da yatkınlık gösterir. Sık sık eklem rahatsızlıkları ve kalp hastalıkları oluşur. Bu nedenle veteriner kontrolüne ekstra dikkat etmekte fayda vardır.

Posted by
Evcil Hayvan Uzmanı

Call Now ButtonHemen Ara

şirket yenilenmesinden dolayı

süresiz hizmetlerimize ara verdik...
sağlıcakla kalınız.