Pekingese (Pekinez) Cinsi Köpek

Pekingese (Pekinez) Köpek Cinsi ve Özellikleri

Pekingese köpek cinsi ülkemizde Pekinez olarak da bilinmektedir. Bu köpek cinsi rahatına en düşkün köpek cinsleri arasında gelmektedir. Pek çok kişi tarafından süs köpeği konumunda değerlendirilen Pekinez cinsi köpekler boyut olarak çok küçüktür. Peki Pekingese (Pekinez) köpek cinsi özellikleri nelerdir?

Pekingese (Pekinez) Köpek Cinsi ve Özellikleri

Pekingese (Pekinez) cinsi köpeklerin özellikleri arasında en belirgin olanı fazla harekete ihtiyaç duymamalarıdır. Bu nedenle apartman ortamında kolaylıkla bakılabilmektedirler. Sahiplerine bağlandıklarında son derece sadık ve korumacıdırlar. Bu nedenle her türlü tehlikeye atılacak kadar cesurdurlar.

Oyun oynamaktan çok keyif alırlar. Genellikle uysal bir yapıları olmasına rağmen yabancılara karşı bu uysallıkları silinebilmektedir. Ancak diğer köpek ve hayvanlarla son derece iyi anlaşırlar. Pekinezler genelde çok tüylüdürler ancak kısa tüylüleri de vardır. Uzun tüylü olanlar sıcaktan nefret ederler.

Pekingese (Pekinez) Köpek Cinsi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pekinez cinsi köpeklerin bakımında en belirgin olanı fazla beslenmemesi gerektiğidir. Fazla hareket etmediklerinden dolayı fazla beslendiklerinde çok hızlı kilo alırlar. Aynı zamanda uzu tüylü olanlar sık sık taranmalıdır. Özellikle bacak ve karın bölgesinin taranmasına dikkat edilmelidir.

Pekinez cinsi köpekler yıkanırken kuru şampuan kullanmak gerekmektedir. Bunun yanında tırnak bakımı da oldukça önemlidir. Tırnaklar uzadıkça kesilmeli ve fazla uzatılmamalıdır. Pekinezler inatçı olduklarından dolayı eğitimleri de oldukça zordur. Bu nedenle sabırlı olmak gerekmektedir.

Posted by
Evcil Hayvan Uzmanı

Call Now ButtonHemen Ara

şirket yenilenmesinden dolayı

süresiz hizmetlerimize ara verdik...
sağlıcakla kalınız.