Köpeklerin Özellikleri

Köpeklerin Özellikleri

İnsanların en iyi dostlarından birisi olan köpekler, yüzyıllardan beri insanlarla birlikte yaşamaktadırlar. İnsanlarla yaşamaya kusursuz bir şekilde uyum sağlayan bu canlıların pek çok ırkı bulunmakla beraber her birisinin ortak olan birbirinden güzel ve sevimli özellikleri bulunur.

Sezgileri Güçlüdür

Her ne kadar konuşamasalar köpeğinizin sizi pek çok arkadaşınızdan daha iyi anlayacağına emin olabilirsiniz. Yapılan araştırmalar köpeklerin duygusal merkezlerinin çok güçlü olduğunu göstermektedir. Bu sayede kendinizi mutsuz ya da keyifsiz hissettiğinizde sizi anlayacak ve size her zamankinden fazla sevgi göstererek kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaklardır.

Dokunulmaya Severler

Okşanmak daha çok kedilerle özleşen bir hareket olsa da köpekler de en az kediler kadar dokunulmayı seven canlılardır. Genellikle hayvan eğitiminde kullanılan “iyi köpek”, “aferin” gibi övgü cümleleri yerine onlara dokunursanız daha mutlu olduklarını görebilirsiniz.

Ödülleri Kazanmak İsterler

Pek çok yönden insanlarla benzer hareketler sergileyen köpekler, tıpkı insanlar gibi ödülleri kazanmaktan hoşlanırlar. Çeşitli görevleri tamamladıktan sonra verdiğiniz ödüller, onları heyecanlandırır ve pozitif davranışlarının da pekişmesini sağlar.

Sadıktırlar

En sadık canlılardan birisi olan bilinen köpekler, her zaman sahiplerinin yanındadır. Yeni bir kişi ile tanıştıklarında, kişinin sahiplerine davranışına dikkat ederler. Yapılan ilginç bir çalışmada sahibine iyi ve kötü davranan kişilerin verdikleri yemeklerden yalnızca sahibine iyi davrananınkini aldıkları görülmüştür. Sahibine kötü davranan kişiye güvenmediğinden, verdiği yemeği de almazlar.

Burunları Hassastır

Köpeklerin koku duyguları son derece hassastır. Bu özellikleri nedeniyle köpekler yalnızca yer bulucu olarak kullanılmakla kalmazlar. Aynı zamanda kanserin tespitinde de köpeklerden faydalanılabilmektedir. Kanser çeşitlerini %90 oranında tespit eden köpekler, sağlıklı ve hasarlı dokular arasındaki farkı tespit edebilmektedir. Bu sayede pek çok köpek sahiplerinin hayatını kurtarmıştır.

Posted by
Evcil Hayvan Uzmanı

Call Now ButtonHemen Ara

şirket yenilenmesinden dolayı

süresiz hizmetlerimize ara verdik...
sağlıcakla kalınız.