Köpek Mamaları Nasıl Yapılır?

Köpek Mamaları Nasıl Yapılır?

Köpek mamalarının yapımı köpek besleyen kişiler tarafından bilinmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Pek çok köpek sahibi hazır mamalar almakta ancak mamaların içeriğinde neler olduğu hakkında bilgi sahibi olmamaktadır. Köpeklerin sağlığı için içeriği bilip sağlıklı olanların kullanılması gerekmektedir. Peki köpek mamaları nasıl yapılır?

Köpek Mamaları Nasıl Yapılır?

Köpek maması yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Hazır olarak üretilen pek çok mama evlerde de yapılabilmektedir. Üstelik yapımı da oldukça kolaydır. Pek çok mama çeşidi vardır ve hepsinin yapılışı hemen hemen aynıdır.

Köpek mamalarının ana maddesi genellikle etten ya da et suyundan oluşmaktadır. Bunun yanında ek gıdalar da eklenerek pişirilerek oluşturulur. Kuru ve yaş mamaların yapılışı birbirinden farklılık gösterir ve yaş mamanın yapılışı biraz daha zordur.

Kuru Köpek Maması Nasıl Yapılır?

Kuru köpek mamaların yapılışında yağdan ve suda arındırılmış et ana maddedir. Bu etler kurutulur ve pişirilir. Pişirildikten sonra öğütülerek akıcı bir kıvam elde edilir. Daha sonra içine gerekli vitaminler, nişasta ve mısır unu gibi ek gıdalar eklenerek akıcı kıvamı biraz ısıtılarak koyulaştırılır. Bu işlemden sonra kalıplara dökülerek kurutulur.

Yaş Köpek Maması Nasıl Yapılır?

Yaş köpek maması yapımında et başta olmak üzere su, tahıllar, vitaminler bir jel ile karıştırılarak öğütülür. Daha sonra buharda katılaştırılarak küp şeklinde kesilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra kutulara ya da konservelere koyularak bir kez daha pişirilmektedir.

Posted by
Evcil Hayvan Uzmanı

Call Now ButtonHemen Ara

şirket yenilenmesinden dolayı

süresiz hizmetlerimize ara verdik...
sağlıcakla kalınız.