Köpek Irkları

Köpek Irkları

Yüzyıllardan beri insanlarla birlikte yaşayan köpeklerin pek çok farklı ırkı vardır. Anavatanları, mizaçları, görünümleri gibi özellikleri nedeniyle farklı çeşitlere ayrılan köpeklerden hangisini evinizde besleyeceğinize karar verirken alışkanlıklarınızı ve yaşadığınız bölgeyi göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Küçük Köpek Irkları

Küçük köpek ırkları özellikle apartmanda yaşayan çocuklu ailelerin sık sık tercih ettiği cinsler arasında yer alır. Genellikle fazla ses çıkarmadan ev yaşamına uyum sağlayan küçük ırkların önemli bir kısmının son derece sosyal olduğu görülür.

  • Yorkshire Terrier; anavatanı İngiltere olan ve doğal mutasyon sonucunda ortaya çıkan bir köpek ırkıdır. Büyüklükleri 15-20 cm ile sınırlı kalan ırk büyümeyen köpekler kategorisinde yer alır.
  • İlk olarak Malta’da ortaya çıkan Maltese ırkı yaklaşık 3 kg’a kadar büyüyebilen bir ırktır. Kıvırcık parlak tüyleri ile dikkat çeker ve cana yakındır.
  • Boston Terrier; Amerika’da yetiştirilmeye başlamış ve dünyanın pek çok bölgesinde kendisini sevdirmeyi başarmış bir ırktır. Zekâsı ile ön plana çıkan Terrierler oldukça oyuncudur.
  • Sevimli bakışlarıyla sahiplerini kandırmayı son derece iyi bilen pug cinsi köpekler, bebekli aileler için ideal bir seçimdir.

Büyük Köpek Irkları

Büyük köpek ırkları daha çok müstakil evlerde yaşayanların tercih ettiği güçlü köpeklerdir.

  • En popüler büyük köpek ırkları arasında Pitbull cinsi yer alır. Son derece yırtıcı olabilen bu köpeklerin ağırlığı 50 kiloyu bulabiliyor.
  • Boyu 80 cm’e kadar uzayan Akbaş cinsi köpeklerin kiloları 40 ile 60 kg arasında değişebiliyor. Sahiplerine son derece sadık olan bu cins, sahipleniciliği ile ön plana çıkmaktadır.
  • Türkiye’deki popüler köpek ırklarından olan kangalların anavatanı Sivas’tır. Boyu 70-80 cm’e kadar uzayabilen cins yırtıcılığı ile bilinir. Bu nedenle sık sık bekçi köpeği olarak tercih edilmektedir.

Posted by
Evcil Hayvan Uzmanı

Call Now ButtonHemen Ara

şirket yenilenmesinden dolayı

süresiz hizmetlerimize ara verdik...
sağlıcakla kalınız.