Kediler Ağlar Mı? Neden Ağlar?

Kediler Ağlar Mı? Neden Ağlar?

“Kediler ağlar mı? Neden ağlar?” sorusu kedi sahipleri arasından çok sık sorulan sorular arasında gelmektedir.  Kedilerinde insanlar gibi duyguları vardır ve duygu dünyaları fazlasıyla geniştir. Duygularını belli etmek için kendilerine has yöntemleri vardır. Peki, kediler ağlar mı?

Kediler Ağlar Mı?

Kedilerin ağlaması pek çok kişiye inandırıcı gelmese de gerçektir. Kedilerin ağlamaları insanların ağlamaları gibi değil, biraz daha farklıdır. Kediler ağladıklarında gözyaşına çok nadir rastlanır ancak gözlerinin dolduğunda ağlıyor demektir.

Gözleri dolan kediler duygusal bir tepkimeden çok fiziksel olarak acı çektiklerini işaret etmek isterler. Kedilerin gözlerinin dolduğu fark edildiğinde onu bir veterinere götürüp muayene ettirmek en doğru seçenektir.

Kediler Neden Ağlar?

Kedilerin ağlama nedenleri birçok insan tarafından merak edilen bir konudur.  Kedilerin ağlama nedenlerinden biri kedinin yaşadığı habitatında polen, toz benzeri şeylerin göze zarar vermesidir. Başka bir neden ise gözlerinin bir iltihap kapmış olma ihtimalidir.

Fiziksel olarak zarar görmüş bir kediler de ağlar. Bu ve bunun gibi durumlarda biraz gözlemledikten sonra geçmemesi halinde kedileri veterinere götürmek mantıklıdır. Kedilerin bazen miyavladıklarında sesi ağlıyormuş gibi çıkar bunun sebebi ise kumunun yerini değiştirmek gibi basit bir hareket bile olabilir.

Kediler oldukları çevreye çok duyarlıdır, bu nedenle çevrelerinde olan değişiklerden stresli olabilmektedirler. Stres ise kediler için önemli bir problemdir ve ileriki safhalarda depresyona bile gidebilmektedir. Yavru kediler ise acıktıklarında, üşüdüklerinde veya annelerinden uzak olduklarında ağlamaya benzer sesler çıkartabilmektedirler.

Posted by
Evcil Hayvan Uzmanı

Call Now ButtonHemen Ara

şirket yenilenmesinden dolayı

süresiz hizmetlerimize ara verdik...
sağlıcakla kalınız.