Habeş Kedisi Cinsi ve Özellikleri

Habeş Kedisi Cinsi ve Özellikleri

Habeş kedileri, en eski kedi ırkları arasında yer alır. Tarihi 1800’lü yıllara uzanan bu kedilerin kökenleri günümüzde Etiyopya olarak bilinen bölgedir. British Shorthairs ırkının da atası olarak bilinen cins güçlü vücutları ile bilinir. Oldukça atik olan bu kedilerin bacakları ince uzundur. Boyunları ise son derece zarif durur. Badem şeklindeki gözleri ve kısa tüyleri ile dikkat çeken kedilerde en çok turuncu renk görünmekle beraber farklı renkleri de vardır.

Habeş Kedilerinin Mizacı

Haber kedileri insanlarla arkadaş olmaktan hoşlanmakla beraber insanlarla oynamayı tercih ettikleri söylenemez. Daha çok sohbetleri dinlemeyi ve sahiplerinin kucaklarında oynamayı severler. Zekâları ile ön plana çıkan Habeş kedileri aynı zamanda son derce meraklıdır. Bu nedenle ortada görünmüyorlarsa onları çekmeceleri karıştırırken bulmanız olasıdır.

İyi bir tırmanıcı olan Habeş kedileri, ağaçlara tırmanmayı da çok severler. İdeal bir aile kedisi olan cins, sadıklığı ile kendini benimsetmeyi bilir.

Habeş Kedilerinin Sağlık Sorunları

Habeş kedilerinde kronik olarak görülen sağlık sorunlarının başında piruvat kinaz eksikliği yer alır. Bu eksiklik kansızlığa neden olabileceğinden veteriner kontrolünde demir ilacı kullanılmasında fayda vardır. Ayrıca bu kedilerde sık sık görme problemleri ile de karşılaşılır.

Habeş Kedisinin Bakımı

Habeş kedileri, bakımları kolay cinslerden biridir. Sık sık yıkamanız gerekmez. Yalnızca fırçalayarak temizlemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca düzenli olarak yapılması gereke parazit kontrolü ve aşılarının ihmal edilmemesi önemlidir.

Posted by
Evcil Hayvan Uzmanı

Call Now ButtonHemen Ara

şirket yenilenmesinden dolayı

süresiz hizmetlerimize ara verdik...
sağlıcakla kalınız.