Dişi Köpekler Hakkında Bilgi

Dişi Köpekler Hakkında Bilgi

Köpeklerin özellikleri ırklarına göre değişiklik göstermekle beraber her cinsin dişi ve erkekleri arasında da çeşitli farklar gözükür. Ancak insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bu özelliklerin birer genelleme olduğunu unutmamalısınız. Her erkek ya da dişi kedi aynı olmaz zorunda değildir.

Dişi Kedi Köpekler Adet Olur mu?

Dişi köpeklerle ilgili en çok merak edilen soruların başında regl olup olmadıkları gelir. Dişi kediler genellikle her 6 ayda bir kere regl olurlar. Ancak kedinin cinsine göre 1 ile 4 arasında değişiklik gösterebilir. Üstelik bu süreç yaşlılık döneminde de devam eder.

Dişi Köpekler Ne Zaman Çiftleşir?

Dişi köpeklerin sağlıklı bir şekilde çiftleşip doğum yapabilmesi için en az 1.5 yaşını doldurması gereklidir. Daha erken çiftleşen köpekler ilerleyen yaşlarda sağlık sorunları yaşayabilecekleri gibi yavrularında da hastalıklar görülebilir.

1.5 yaşına giren bir dişi köpeğin çiftleşebilmesi için kızgınlık döneminin tespit edilmesi gereklidir. Bu dönemin ilk aşamasındaki dişi kediler huzursuz şekilde davranır ve tuvalet alışkanlıklarında değişiklikler görülür. Bu süreç yaklaşık 10 gün sürer ve ardından gelen 10 gün içerisinde çiftleşme gerçekleşebilir.

Dişi Köpeklerde Kısırlaştırma

Dişi köpeklerin kısırlaştırılması yalnızca plansız gebeliklerin önlenmesi için değil köpeğinizin daha sağlıklı olması için de önemlidir. Köpeğinizi kısırlaştırdığınızda kist ve kanser oluşum riski azalır. Aynı zamanda kızgınlık dönemleri, ev içine tuvaletini yapma durumları da ortadan kalkacaktır.

Kısırlaştırma için geleneksel olarak yumurtalık ve rahim alım yöntemlerinden faydalanılır. Ancak ilaçlı yöntemler de mevcuttur. Kullanılacak yönteme veterinerinizle birlikte karar verebilirsiniz.

Dişi Köpeklerle Erkek Köpekler Arasındaki Farklar

Dişi köpekler, anaç duygularından dolayı genellikle daha kıskanç ve sahiplenici özelliktedirler. Erkeklerin davranışları ise çoğunlukla daha bağımsızdır. Ayrıca dişi köpeklerin eğitilmesi daha kolaydır ve sahiplerine daha bağlıdırlar.

Posted by
Evcil Hayvan Uzmanı

Call Now ButtonHemen Ara

şirket yenilenmesinden dolayı

süresiz hizmetlerimize ara verdik...
sağlıcakla kalınız.