Burmese Kedi Irkı Cinsi ve Özellikleri

Burmese Kedi Irkı Cinsi ve Özellikleri

İlk olarak California’da yetiştirilmeye başlayan Burmese cins kediler görünümleri itibari ile siyam kedilerini andırmaktadır. Seçici çiftleştirme yöntemi ile yetiştirilmeye başlayan cins orta büyüklükte bir kedidir. Vücutları zarif bir duruşa sahip olmakla beraber kaslıdır. Bu nedenle de son derece güçlülerdir. Parlak ve büyük gözleri en belirgin özelliklerindendir ve ışığa göre rengi değişmektedir. Düz kuyrukları ayırt edici özellikleridir ve genellikle vücutlarının arka kısımları kalanına göre daha açık renklidir.

Burmese Kedilerinin Mizacı

İnsanların ilgisinden son derece hoşlanan Burmese kedileri, yalnız başlarına ya da ilgisiz kaldıklarında depresyona girebilirler. Bu nedenle gün içerisinde evde olmayan aileler için uygun değildir. Oldukça sosyal bir kedidir ve misafirlere sevecek bir şekilde yaklaşırlar.

İlgisiz kaldıklarında ağlama sesi ile dikkat çekmeye çalışan Burmese kediler, kendilerini sevdirmek için sahiplerinin kucaklarına atlarlar. Yüksek sesleri ile bilinen cins oldukça sadık ve bir o kadar da zekidir. Kısa süre içerisinde kapıları dahi açabildiğine şahit olabilirsiniz.

Burmese Kedi Irkının Bakımı ve Sağlık Sorunları

Burmese ırkı kediler oldukça sağlıklı bir cins olmakla beraber kronik kas sorunları görünebilmektedir. Özellikle genç kedilerdeki düşük potasyum seviyesi görülmesi durumunda dikkat edilmelidir. Ayrıca çeşitli çiğneme ve beyin deformesi sorunları ile de karşılaşabilmektedirler.

Merakları nedeniyle yabancı maddeleri yemeye oldukça yatkın olan kedileri sık sık yıkamanız ve taramanıza gerek yoktur. Bu nedenle de bakımı kolaydır.

Posted by
Evcil Hayvan Uzmanı

Call Now ButtonHemen Ara

şirket yenilenmesinden dolayı

süresiz hizmetlerimize ara verdik...
sağlıcakla kalınız.