Beagle Köpek Irkı ve Özellikleri

Beagle köpek ırkı ve özellikleriyle ilgili her şey PitaPet'de.

Beagle ırkı tam bir ev arkadaşıdır. Hayat dolu olması ve enerjik olmalarından yaşlı ve tembel kişilerin tercih etmemeleri gereken ırklardan birisidir. Soğuk havayı pek sevmez ve Beagle ırkları iz sürmede konusunda da ustalardır. Eğer farklı bir bet veya köpekle beraber yaşayacak ise genç yaştayken tanıştırılıp, sosyalleştirilmesine olanak sağlanmalı. Yabancılara karşı olsun farklı bir köpek olsun arkadaş canlısıdır. İnsanlar ve hayvanlarla arkadaşlıkları iyidir. Özellikle de kendisi gibi av köpekleriyle. Genel olarak hep mutlu hallerini görürsünüz. Kuyrukları neşeyle sallanmaktadır. Av köpeklerinin omuzlarıysa 33 ila 41 cm ve 9-11 kilogram ağırlıkları bulunur. Kare ağzı, yuvarlak kulak, hafif kıvrımla kuyruk ve yuvarlak ayaklara sahiptir.

Beagle köpek ırkı ve köpeklerle ilgili çok daha fazlası PitaPet'de sizlerle.

Beagle Cinsi Köpeklerin Tarihçesi

Foxhound veya tilki tazısı olan köpeklere benzerler. Küçük ile orta büyüklüğün arasında olan bu köpek cinsleri, iki bin seneyi aşkın süredir hayattadır. Köpeklerin temeline inecek olursak da Antik Yunan’a kadar dayandığını öne sürebiliriz. Beagle köpekleri eskiden yabani tavşanlarla geyikleri avlayabilmek için kullanılmaktaydı.

11. yüzyıla geldiğimizde Beagle ırkı Fatik William veya Normandiya Dükü lakapları ile bilinen, I. William tarafınca Birleşik Krallığa tanıtılmış. Bundan kısa süre öncesindeyse William bu köpekleri de hızlı hale getirmek için onları tazılar ile çiftleştirip melez ırkların ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Şuanda soyu tükenen Talbot Tazısı Beagle cinsi köpeklerin atası olmaktadır.

Orta Çağ zamanında Beagle kelimesi, küçük boy tazılar için kullanılmaktaydı. Beagle ırkı köpekler o zamanlarda kraliyet ailesinin favori köpeklerinden birisiydi. I. Elizabeth ise kendine arkadaş olması için, eğlence olması için bu cins köpekleri evcil hayvan olarak seçmiş.

Beagle köpek ırkıyla ilgili merak edilenler PitaPet'de sizleri bekliyor.

18. yüzyıl zamanındaysa günümüzdeki Beagle cinsi köpekleirn ortaya çıkmasındaki neden olan iki ırk, North Country Beagle ve Southern Hound geliştirilmiştir. 1830 senesinde İngiltere’nin Essex kontluğundaki Rev. Philip Honeywood ismindeki kişi, Beagle cinsleri için ilk kez yetiştirme merkezini kurmuştur. Bu dönemdeyse Prens Albert ve eşi Kraliçe Victoria gibi kraliyet ailelerinde en gözde köpeklerden olmuştur.

Beagle Köpek Irkı Özellikleri

Beagle cinsi köpeklerin boyutları küçüktür. kısa ve geniş burna sahiptirler ve koyu renk gözlere sahip olduklarından Foxhound ile karıştırılmaktadır. Hatta tüylerini tıraş ettirdiğiniz de İngiliz Cocker Spaniel’e benzetilmektedir.

Bu köpek cinsinin özellikleri;

  • Kaslı vücut ve kare fizik
  • Yumuşak ve kısa tüyler
  • Dizlerin önde olması
  • İki yana sarkan uzun kulaklar
  • Tüylerindeki onlara özel olan üç renk karışımı: siyah, beyaz ve kahverengi

Bloodhound cinsiyle beraber Beagle ırkı en gelişmiş koku duyusuna sahip olmakla kendilerini öne çıkartırlar. Beagle birkaç metre uzağında olan fareyi tespit edebilmektedir. Bu tarz köpekler karada bulunan kokulu olan her şeyi takip etmekte çok iyidirler.

Beagle ırkı neşeli ve enerjiktir. Aynı zamanda cesur,  sevgi dolu ve zekidirler. Bir sürünün içerisinde yaşamaya uygun bir şekilde yetiştirildiklerinden etrafındaki insanları ve diğer hayvanları da sevip iyi geçinirler.

Yalnız bırakılmadıkları sürece sessizdirler. Beagle ırkı köpekler, şehirde küçük dairenin içerisinde ve kırsaldaki her türlü yaşam tarzına uyum sağlayabilecek şekildedirler. Beagle köpeğiniz yavruysa eğer evde küçük çocuğunuz varsa yaramazlık peşinde olabilmektedirler. GEnel olarak mutlu, sevgi dolu olsa da utangaç oldukları da söylenmektedir. Saldırgan bir yapıya sahip değiller fakat bazı yabancılara karşı da soğuk tavır sergileyebilmektedirler.

Beagle ırkı koruyucu köpekler arasına girmemektedirler. Fakat bekçi köpeği olarak iyi olduklarını söyleyebiliriz. Çünkü tanımadığı kişiler onlara yaklaştığı anda havlamaya başlar ve ulur. Bu durumda haber verdiğini gösterir. Azimli, yetenekli ve karar olan bu yavrular, sahiplerine karşı itaatkar olsalar da eğitimleri zor olabilmektedir. Bu köpekler bir defa koku aldıkları zaman tükenme noktası neresi olursa olsun mutlaka takip etmektedirler. Bu durumda dikkatlerinin dağılması çok zordur.

Posted by
Evcil Hayvan Uzmanı

Call Now ButtonHemen Ara

şirket yenilenmesinden dolayı

süresiz hizmetlerimize ara verdik...
sağlıcakla kalınız.